Kryptoměny

Čínský digitální jüan (e-CNY) a jeho premiéra na olympijských hrách v Pekingu. Vzor pro ostatní země?

20.04.2022 | 3 minuty

Mezinárodní návštěvníci v olympijské vesnici poprvé zažijí digitální jüan

Olympijské hry už nám pomalu začaly.

Kromě sportu dojde také v Číně k jedné z velkých ekonomických událostí. Mezinárodní návštěvníci v olympijské vesnici poprvé zažijí digitální jüan. Současná tíživá koronavirová situace urychluje odklon od hotovosti. Covid-19 vyvolal u lidí ostražitost před fyzickou hotovostí, která by mohla přenášet patogeny, a Čína je připravena této situace využít.

Podle Bank of China Ltd., státního věřitele a oficiálního partnera her, si návštěvníci mohou stáhnout aplikaci nebo získat fyzickou kartu, na které je uložen digitální jüan, nebo převést cizí bankovky na e-CNY v samoobslužných automatech.

Sportovci a jejich trenéři mají nárok na náramky, které fungují jako elektronické peněženky a které lze použít k platbě za zboží nebo služby. Uživatelé mohou převádět peníze mezi účty pouhým klepnutím, podobně jako při výměně fyzické hotovosti.

Měna bude zákonným platidlem, takže ji lze směnit, aniž byste potřebovali banku jako zprostředkovatele. To může pomoci učinit čínský ekonomický systém odolnějším. Večerky, kavárny a další obchodníci v olympijské vesnici – kde budou sportovci bydlet a trávit svůj volný čas – jsou vybaveni automaty, které přijímají platby v digitálních jüanech, stejně jako obchody na nádražích v blízkosti herních míst.

Hotovost se v Číně používá méně často než jinde díky rozšířenému přijetí služeb, jako je Alipay a WeChat Pay společnosti Tencent Holdings, což znamená, že ekonomika může být téměř paralyzována, pokud dojde k přerušení mobilní telefonní služby. Povolením převodů bez nutnosti připojení k internetu by aplikace digitálního jüanu zajistila, že obchod může pokračovat, dokud bude k dispozici energie.

Olympijské hry jsou součástí pomalého a trvalého zavádění digitální měny čínské centrální banky (CBDC – digitální měna garantovaná centrální bankou). Na konci roku 2021 měl digitální jüan 261 milionů uživatelů. Došlo tudíž k extrémnímu růstu počtu uživatelů, neboť koncem června minulého roku používalo měnu pouhých 21 milionů lidí. Podíl na čínském trhu digitálních plateb je stále malý a za posledních šest měsíců digitální jüan dosáhl v transakcích kolem 8 miliard USD.

Zda zahraniční sportovci přijmou digitální jüan, se teprve uvidí vzhledem ke zvýšenému politickému napětí kolem her a obavám z datových rizik. Tři američtí senátoři v červenci 2021 vyzvali olympijský výbor USA, aby zakázal americkým sportovcům používat digitální jüan, s odkazem na špionáž a obavy o bezpečnost dat.


Jaký je váš názor na e-CNY a další digitální měny? Mohl by zamíchat s mezinárodními platebními
měnami a ohrozit postavení amerického dolaru? Bude digitální jüan modelovým příkladem pro
ostatní státy, které zvažují svou vlastní digitální měnu?

Zdroje:

FEI JU, Sherry. At Winter Olympics, Beijing tries to sell world on digital yuan. ALJAZEERA
[online]. 2022, February 4, 2022 [cit. 2022-02-07]. Dostupné z:
https://www.aljazeera.com/economy/2022/2/4/at-olympics-beijing-sees-chance-to-sell-world-ondigital-
yuan
HE, Laura. The Beijing Olympics won't be the splashy launch China wanted for its digital
currency. Edition: CNN [online]. UK: CNN Business, 2022, January 31, 2022 [cit. 2022-02-07].
Dostupné z: https://edition.cnn.com/2022/01/31/business/china-digital-yuan-beijing-winter-olympicsmic-
intl-hnk/index.html
JASON, Xue. China ready to offer digital yuan payment services to Olympics visitors: Future of
Money. Reuters [online]. UK: Reuters, 2022, January 19, 2022 [cit. 2022-02-07]. Dostupné z:
https://www.reuters.com/world/china/china-ready-offer-digital-yuan-payment-services-olympicsvisitors-
2022-01-19/
PRASAD, Eswar. China’s digital yuan — premiering globally at the Beijing Olympics: Could become
a model for other countries?. Fortune [online]. 2022, February 2, 2022 [cit. 2022-02-07]. Dostupné z:
https://fortune.com/2022/02/01/china-digital-yuan-beijing-winter-olympics-cbdc-pboc-renminbieswar-
prasad/

Kryptoměny
Team Robstark

Pracujeme pro tebe na aktuálních článcích z oblasti sportu, sázení, kryptoměn a investování. Pro více informací nás začni sledovat na Instagramu, Facebooku a Twitteru.