Fullgreen je doma 💚 Přečtěte si článek zde a využijte akci na tikety zde (pouze za 149 Kč) 💰💰

Sport

Extraliga začíná

13.09.2022 | 15 min
Extraliga začíná
0:00
/

Začíná nám česká hokejová extraliga 2022/2023 – již 15.9.2022 od 18:00. První zápas odehraje Kometa Brno proti Karlovým Varům. Den nato se odehraje dalších 7 zápasů. Pojďme se podívat, jak na tom jsou jednotlivé týmy.

HC Energie Karlovy Vary

Karlovy Vary se představí na ledě Brna, přičemž domácí jsou favoritem zápasu. Zajímavostí je, že se Kometa představí v zápase s Jakubem Flekem – elitním útočníkem a dlouholetým hráčem Karlových Varů. Za mě má tým Karlových Varů nedoladěný útok. Budou mít ještě hodně práce se správným rozvržením útočných formací. Karlovy Vary mají nové vedení – 40 % podíl klubu převzalo město. Bez záchrany města by měl nejspíš samotný klub velké problémy. Ve Varech sice problémy jsou, ale i přes to neměl tým úplně špatnou přípravu. Po 5 letech odešel trenér Martin Pešout a již zmiňovaný veterán Jakub Flek. Brankoviště bude nejspíše hájit Štěpán Lukeš, který za tým v minulé sezóně odchytal 16 zápasů. Obdržel přes 3,2 branky na zápas. Tým dostával podstatné množství gólů, ale i přesto měl Lukeš úspěšnost 90 %. Štěpán Lukeš posílil Vary v minulém roce, předtím chytal za Hradec Králové. Vidím to tak, že se tým bude pohybovat ve spodní polovině tabulky a bude rád, když nebude muset hrát baráž. I když musím uznat, že přípravu měly Karlovy Vary slušnou – dávaly dost gólů (porazili např. Plzeň 7:4) a podařilo se jim vyhrát 5 utkání v řadě.

Rytíři Kladno

Kladno začíná sezónu doma proti Pardubicím. Můžeme se těšit na velmi zajímavý zápas, kde uvidíme spoustu hvězd. Velká otázka – jak to bude s Jágrem? V přípravě se neobjevil, uvidíme, jestli naskočí ještě v tomto ročníku do nějakého zápasu. Osobně si myslím, že by se mohl objevit proti Spartě. Každopádně Kladno má pro tento ročník posilu Jakuba Klepiše (mistr světa z roku 2010). Brankoviště bude znovu hájit brankář Landon Bow, který v poslední sezóně odchytal 61 zápasů. Držel si úspěšnost 90,62 %. Sezónu si také střihne Tomáš Plekanec. V minulé sezóně patřil mezi nejatraktivnější hráče Extraligy. Z 61 zápasů posbíral 63 bodů. Bude se tedy na co koukat. Plekanec byl dlouholetým kapitánem Montreal Canadiens. Jakub Klepiš má také zkušenosti z NHL. Odehrál 25 zápasů za Washington v roce 2005. To mu bylo 21 let a moc se nechytl. Poté odehrál spoustu sezón v Extralize. Strávil 5 let v Mladé Boleslavi, následně rok v Brně a Liberci. Za mě bude tým dostávat hodně gólů a budou vděční za nějaké body. Na play-off to u Kladna tuto sezónu vidím spíše negativně.

Bílí Tygři Liberec

Liberec disponuje velmi atraktivním týmem. Nastoupí Michael Frolík – v předminulé sezóně odehrál za Montreal Canadiens 8 zápasů bez jediného bodu. Po nevydařeném angažmá přišlo záchranné laso z švýcarského Lausanne, které má také české majitele. Ve 23 zápasech posbíral 13 bodů. Každopádně se smlouva na další rok nepotvrdila a Frolík v letošní sezóně posílí liberecké tygry. V bráně se můžeme těšit na Petra Kváču. Ten přišel v minulém roce z Českých Budějovic. Do Liberce se také vrací velké jméno Extraligy – Michal Bulíř, který hrál předtím za Plzeň, kde patřil k těm nejlepším hráčům (z 58 zápasů posbíral 60 bodů). Michal Birner ještě neukončil sezónu a stále pokračuje dál. Uvidíme, jak mu vydrží zdraví. Michal Birner je také jedno z největších jmen Extraligy. Frolíka uvidíme pravděpodobně v lajně s Tomášem Filippim, který je výborně připravený na sezónu. Liberec začne sezónu 16.9.2022 v Hradci Králové, kde to bude mít velmi těžké. Nastoupí proti sobě dva velice kvalitní týmy. Tipujeme, že velké množství vstřelených branek v zápase neuvidíme.

HC VERVA Litvínov

Litvínov měl velice slušnou přípravu. Z devíti utkání měl sedm výher. Jako trenér zůstává Vladimír Růžička – velmi kontroverzní trenér. Někdo ho má rád, někdo naopak nenávidí. Vidím to tak, že Litvínově v této sezóně dost pomůže. V obraně budou pokračovat dva Lotyši. V bráně uvidíme Denise Godlu, který se rozchytal na Kladně a měl v poslední sezóně za Litvínov ze 47 zápasů úspěšnost 90,42 %. Zajímavé budou zápasy s Libercem. Porazili ho i v přípravě 4:3 a Litvínov dlouhodobě na Liberec vcelku umí. I když má Liberec formu, tak si dávejte pozor na zápasy mezi těmito dvěma týmy. Jinak si o týmu myslím, že by mohl hrát vyšší střed tabulky.

HC Dynamo Pardubice

Do Pardubic přišly hodnotné posily. Z Čeljabinsku přichází Tomáš Hyka (z 52 zápasů v minulé sezóně nasbíral 47 bodů) a brankář Roman Will, který si držel 92,68 % úspěšnost zákroků v uplynulé sezóně. Will bude bránit společně s Dominikem Frodlem, kterému se také velmi povedla minulá sezóna. Další posily z KHL s obrovskými zkušenostmi – Lukáš Radil, Tomáš Zohorna, Lukáš Sedlák. Pardubice představily 10 silných posil. V případě tohoto hokejového týmu se to dá nazvat jako extraligové nebe. Očekávají se od nich velké věci a jsou jedni z adeptů na získání titulu. Navíc Pardubice v tomto roce slaví 100 let od založení klubu.

HC Škoda Plzeň

V Plzni proběhla špatná příprava. Domnívám se, že se bude tým dlouho sehrávat. Kryštof Hrabík ze San José Barracuda posílí plzeňský tým. Dále se vrací Petr Zámorský ze švédského Örebra. 18letý obránce David Jiříček odešel do Blue Jackets Columbus. Byl draftový na 6. pozici. Byl to nejmladší hráč českého výběru z Mistrovství světa 2022, kde nám s ostatními hráči vybojoval bronzovou medaili. Plzeň se bude opírat o brankářskou dvojici Miroslava Svobody a Dominika Pavláta. Oba si v minulé sezóně drželi více než 91,5 % úspěšnost. Předpokládám, že tým bude hrát střed tabulky. Posily jsou oproti odchodům nedostačující a tým bude mít problémy se sehrát. To mimo jiné naznačila i příprava.

HC Sparta Praha

U pražského týmu začala příprava dobře, to si ale v zápětí velmi pokazili. Liga mistrů se jim vůbec nepovedla a také jim bude trvat, než se sehrají. U Sparty se představí jedno z největších jmen – Dominik Simon, který v uplynulé sezóně hrál za Anaheim Ducks. Simon má extrémně dobrou střelu, to jsem osobně poznal. Odehrál 6 sezón se Sydney Crosbym – dokonce s ním hrál v lajně v Pittsburgh Penguins. Měli jsme ho dokonce jednou na zajímavém tiketu, kde se Crosby vracel po zranění – dávali jsme, že budou oba skórovat. Poslední 3 sezóny měl Simon velice špatné. Odehrál 83 zápasů a posbíral pouhých 13 bodů za všechny 3 sezóny. V bráně bude chytat Josef Kořenář. Mladý gólman, který si odbyl premiéru v NHL. Odchytal 2 zápasy za Arizonu Coyotes. Dále bude chytat Jakub Kovář z KHL (Avtomobilist Jekatěrinburg). Velice silná brankářská dvojice. Spartu posílí i Švéd Erik Thorell. Za tým se i tento rok představí silná jména jako Kaše, Sobotka, Řepík. Michal Řepík patří k těm nejlepším jménům Extraligy. Sparta má velmi nabitý tým. Domnívám se, že budou mít slabší start sezóny a rozjedou se až v druhé půlce. Uvidíme, jak to sedne gólmanům. Tak či tak Sparta má na první čtyřku.

HC Oceláři Třinec

Třinec je mistr Extraligy posledního ročníku. Zajímavostí je, že vyhráli 3x v řadě. Podařil se jim zlatý hattrick. Posila Třince je Libor Hudáček, který hrál poslední pořádnou sezónu 19/20 za Liberec. Pak cestoval do KHL, prošel Švýcarskem a úplně se neusadil. V bráně Marek Mazanec (v posledním ročníku nad 91 % úspěšnost zákroků) s Ondřejem Kacetlem (93,27 % úspěšnost, pouze 1,58 obdržené branky na zápas). Kacetl patří k tomu nejlepšímu, co Extraliga nabídla v brankovišti. Za Třinec uvidíme tradiční hráče jako jsou Vrána, Růžička, Hrňa, ti budou tvořit ofensivní hru třineckého týmu. Třinec v Lize mistrů vyhořel. V irském Belfastu prohrál 3:2 na nájezdy. Odešel trenér Václav Varaďa a nahradil ho Zdeněk Moták. Mezi výraznější posily patří obránce Jakub Jeřábek. Třinec rozhodně hodně zbrojil. Znovu bude mít ty nejvyšší ambice. Vidím ho v nejvyšší čtyřce, ale na titul to za mě tento rok stačit nebude.

HC Vítkovice Ridera

Vítkovice mohou být černým koněm Extraligy. Uvidíme zajisté agresivní a rychlý hokej. Měli povedenou přípravu a dávaly hodně gólů. Do Vítkovic přišla obrovská posila – Američan Peter Mueller. Bude hrát s Robertsem Bukartsem v lajně. Dále bude hrát Lukáš Krenželok a samozřejmě Dominik Lakatoš. Vítkovický tým mluví o první čtyřce. Mají vysoké ambice a chtějí se dostat minimálně do semifinále. Tým vede Miloš Holaň a brankoviště bude střežit Aleš Stezka, který v poslední sezóně zvládl 91 % úspěšnost zákroků v bráně. Proti Brnu se jim daří, když budou hrát zápasy s tímto týmem, tak bych rozhodně sázel na Vítkovice.

BK Mladá Boleslav

Mladá Boleslav skončila v uplynulé sezóně po základní části na 11. mistě, poté hráli předkolo a v play off končili na 4. místě. Tým prošel přes Hradec Králové, který ovládnul základní část. Poté byla Mladá Boleslav vyřazena Třincem 4:0 na zápasy. V přípravě měl tým problém – a to se střílením gólů. Z Mladé Boleslavi odešlo 16 hráčů. Mnoho hráčů ukončilo kariéru. Např. Martin Ševc, který dříve oblékal dres Liberce. 8 posil a žádná velmi výrazná jména. Za zmínku stojí Slovák Róbert Lantoši, který má zkušenosti s finále Stanley Cupu v roce 2018 za Nashville. Přišel z Linköpigu, kde měl vcelku povedenou sezónu. Mladá Boleslav bude mít problém sehrát se. Myslím si, že v zápasech budeme vídat málo gólů.

HC Olomouc

V minulé sezóně se bylo v zápasech Olomouce na co dívat. Do zápasů nastupoval David Krejčí z Bostonu, který odehrál vcelku povedenou sezónu, kdy v 51 zápasech nasbíral 46 bodů. David Krejčí jde ovšem zpět do Bostonu, kde si zahraje s Davidem Pastrňákem. Olomouci odešel trenér Zdeněk Moták do Třince. Post hlavního kouče vzal na starost jednatel týmu Jan Tomajko. To zajisté není definitivní řešení a Olomouc stále bude hledat adekvátní náhradu. Prozatím to s Olomoucí vypadá pro tuto sezónu špatně. Tým bude mít spoustu problémů, co už se týče šikovného centra či přesilových her. Tým bude těžko nahrazovat ztráty, které utrpěl. Branislav Konrád a Jan Lukeš budou střežit bránu (91,8 % úspěšnost zákroků v poslední sezóně). Olomouc bude za mě na spodku tabulky. Nevidím je tento rok v play off.

HC Kometa Brno

Kometa Brno má výborně vyřešenou bránu. Čiliak patří mezi nejlepší gólmany Extraligy. Přišel Dominik Furch, který má nenahraditelné zkušenosti. Prošel si v KHL Omskem, kde chytal spoustu sezón, poté Čerepovec, švédské Örebro, Dinamo Minsk a poslední sezónu chytal za švédský Färjestad, kde měl z 55 zápasu úspěšnost 91 %. Za Brno uvidíme znovu šikovného centra Petra Holíka. Z posil má tým Jakuba Fleka z Karlových Varů. Představí se v prvním zápase právě proti Varům. Dále uvidíme hrát Jana Ščotku z týmu Jyväskylä Liiga a Tomáše Kudrátka z Třince. Brno mělo velmi špatnou přípravu. Neodehráli kvalitní zápasy a sázeli málo gólů. Možná předvedou něco, co v minulém roce předvedla Mladá Boleslav. Jinak se domnívám, že Brno bude mít velké problémy a brankáři se nudit rozhodně nebudou.

Mountfield Hradec Králové

Mají dobré výsledky v Lize mistrů. 10.9.2022 dokonce na domácím ledě porazili 5:3 Frölundu, což je rozhodně favorit na celkového vítěze hokejové Ligy mistrů. Hradec Králové je silný tým. V poslední sezóně měli dokonce nejlepší čísla obrany při hře 5 na 5. Když se podíváme na skóre Hradce v uplynulé sezóně – 182 vstřelených branek, 115 obdržených branek – což je nejméně obdržených gólů v celé Extralize. Hradec Králové byl i vítěz základní části, poté velice překvapivě vypadl s již zmiňovanou Mladou Boleslaví. Za HK se ukáže další hvězda Extraligy Radek Smoleňák, dále Jakub Lev a bratři z USA Kevin a Kelly Klímovi. Uvidíme kanadsko-americkou obranu tvořenou Jérémiem Blaynem a Graemem McCormackem. V bráně bude chytat Fin Henri Kiviaho, který si držel úspěšnost přes 91 %. V Hradci uvidíme spoustu zahraničních hráčů. Myslím si, že to bude jeden z nejlépe bránících týmů Extraligy a jeden z adeptů na titul. Hradec Králové přivítá v prvním kole na svém ledě Bílé Tygry Liberec a rozhodně se máme na co těšit.

HC Motor České Budějovice

Posledním týmem, na který se podíváme jsou České Budějovice. Loňský rok všem vyrazily dech, když skončily v základní části na 4. místě. Rozhodně se od nich čekalo méně. V play off skončily dokonce na 3. místě, kdy prošly přes Pardubice. Budějovice už na minulou sezónu velmi posílily. Nejvýraznější posilou byl Milan Gulaš, který si v 54 zápasech připsal 48 bodů. Je to také jedna z největších hvězd Extraligy. Měl období, kdy se mu v týmu příliš nedařilo, pak to ale vynahrazoval svými zkušenostmi. V bráně bude chytat Dominik Hrachovina, suverénně jeden z nejlepších brankářů Extraligy. Hrachovina v roce 2021 vyhrál titul s finskou Tapparou. Má obrovské zkušenosti a bude držet České Budějovice i tuto sezónu. Mezi klíčové postavy patří 40letý veterán Michal Vondrka. Uchytil se velmi dobře a v minulém ročníku pomohl týmu ke krásnému úspěchu. České Budějovice získaly pro tuto sezónu silného partnera – Mercedes-Benz. Můžeme se rozhodně těšit na atraktivní a kvalitní hokej. Budějovický tým bude mít hodně těžké zopakovat úspěch z loňské sezóny a vidím to na nějaké páté, nebo šesté místo.

Shrnutí

Kdo za mě má největší naději na získání titulu Extraligy? Největším adeptem jsou Pardubice, poté je tady Hradec Králové a Sparta Praha. Možná se nějakého úspěchu dočká i Liberec. Domnívám se, že Třinec počtvrté nezopakuje výhru titulu. Vítkovice by také mohly mít na první čtyřku, ale těžko říci. Uvidíme. Sezóna bude dlouhá a týmy samozřejmě čekají nějaké změny.

Sport
Team Robstark

Pracujeme pro tebe na aktuálních článcích z oblasti sportu, sázení, kryptoměn a investování. Pro více informací nás začni sledovat na Instagramu, Facebooku a Twitteru.